Güneşten elde edilebilecek güç.

Güneşten elde edilebilecek güç.

Mesajgönderen Mr_YAMYAM » Çrş Haz 08, 2016 10:38 am

Güneş enerjisinden ısı ve elektrik olarak elde edilebilecek güçler hakkında bilgisi olan varmı?
Bir bölge baz alınıp, elektrik ve ısı üretimlerinin güneş ışığının parlaklığına göre hesap edilmiş olması da gereklidir.
Mr_YAMYAM

Re: Güneşten elde edilebilecek güç.

Mesajgönderen admin » Çrş Haz 08, 2016 7:26 pm

Merhabalar sayın Mr_YAMYAM ,

Aramıza hoşgeldiniz.

Solar sistemlerle ilgili elde edebileceğimiz direkt 2 tür enerji var. Birincisi ISI enerjisi ikincisi ELEKTRİK enerjisidir. Endirekt olarak soğutmada üretilebilir.

Isı enerjisi için yapılmış araştırmalar var. m2 ye düşen ışık enerjisi için bölgesel yada genel tablolar haritalar mevcuttur. Bununla ilgili aşağıdaki harita kısmen bilgi verecektir.

turkiyegunesharitasi.jpg
turkiyegunesharitasi.jpg (459.29 KiB) 4926 kere görüntülendi
admin
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen Mr_YAMYAM » Prş Haz 09, 2016 10:54 am

Elektrik üretimleri konusunda ise sağlam kaynaklara ulaşamadım.
Bir kaynak, metre kare için 150W/h olarak belirtirken, başka bir kaynak 300W/h olarak elektrik üretilebildiğini belirtmektedirler.
Mr_YAMYAM

Mesajgönderen admin » Cmt Haz 11, 2016 8:31 am

Mr_YAMYAM yazdı:Elektrik üretimleri konusunda ise sağlam kaynaklara ulaşamadım.
Bir kaynak, metre kare için 150W/h olarak belirtirken, başka bir kaynak 300W/h olarak elektrik üretilebildiğini belirtmektedirler.

Bu konu aslında çok karışık değil. Laboratuvar ortamlarında yapılan ölçümlerde 300 W/h m2 değerlerine erişilebiliyor ancak laboratuvar ortamlarında oluşturulan değerler sahada malesef oluşmuyor. Panel verimliliği bildiğimiz üzere ortam sıcaklığı , panel duruş açısı , hava şartları , panel yüzey temizliği v.s. şeklindeki etkenlerle düşüş gösteriyor.

Eğer gerçek hayatta nasıl diye basit bir hesap yaparsak ,

Aşağıda ölçüleri verilmiş 150 watt bir panel görüyoruz. ölçüleri 1500 mm x 675 mm dir. çarptığımızda tam olarak 1m2 alan yapmaktadır. Takribi verim %15 - 17 civarındadır. Bu değer laboratuvar ortamında %30 lara çıkabilmekte buda m2 den elde edilen gücü ikiye katlamaktadır.

Resim
admin
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen Mr_YAMYAM » Pzr Haz 12, 2016 4:15 pm

Panel hücre özelliklerini de bilebilirsek belki referans noktamız olabilir.
Sanırım bu değerler fotovoltaic hücreler için geçerli idi.
Mr_YAMYAM

Mesajgönderen admin » Pzr Haz 12, 2016 5:55 pm

Evet fotovoltaik icin. Gunesten baska sekilde pek verimli elektrik uretilemiyor.

Paneller ile ilgili ne gibi bir hucre ozelliklerini merak ediyorsunuz?
admin
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen Mr_YAMYAM » Prş Haz 16, 2016 10:33 am

Fotovoltaic panellerden başka hangi paneller vardır.
Verimleri ve ömürleri nasıldır.
AYRICA.
Bir güneş panelinden max. gücün çekilmesi ila panel gücünün belli bir oranda çekilerek kullanılması ömürlerinde ne kadar rol oynar.
Bu konularda esasen firma kataloglarına ihtiyaç olduğu kanısındayım.
Mr_YAMYAM

Mesajgönderen admin » Cum Haz 17, 2016 9:00 am

Mr_YAMYAM yazdı:Fotovoltaic panellerden başka hangi paneller vardır.
Verimleri ve ömürleri nasıldır.
AYRICA.
Bir güneş panelinden max. gücün çekilmesi ila panel gücünün belli bir oranda çekilerek kullanılması ömürlerinde ne kadar rol oynar.
Bu konularda esasen firma kataloglarına ihtiyaç olduğu kanısındayım.

Tekrar merhabalar,

Fotovoltaik paneller dışında elektrik ureten bir sistem bilmiyorum. Benim bildiğim yok. Ama farklı olarak sıcak su ureten solar paneller var bunu biliyorsunuzdur.

Panel omurleri ile alakalı bu benzeri soruları bende merak ediyorum. Mesela örnek verirsem bir aku yada dc guc kaynaklarının verebileceği maksimum akım anlık akımları vardır. Bir panelden akım çekerken neye dikkat etmek lazımdır. Panelden çekilen akım panel gucunu aşaraa yani kısa devreye doğru giderse panel için sıkıntı oluştururmu gibi benzer sorular da benim aklımda.. Bu işlerle ilgilenen kişilere de sordum ama net bir cevap alamadım.
admin
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen Mr_YAMYAM » Cum Haz 17, 2016 11:11 am

Güneş panelleri de birer yarı iletken oldukları için, buradaki tek dayanağımız sanırım yarı iletkenlerin ömürleridir.
Kaba bir örnek verirsek.
Bir mos-fet anma max. akım ve gerilim değerlerinde çalıştırıldığında genel ömrü 10000 saat ise
%90 güç katsayısı ile çalıştırılırsa 100.000 saat.
%80 güç katsayısı ile çalıştırılırsa 1.000.000 saat
%60-70 güç katsayısı ile çalıştırılırsa Life year (Yaklaşık 100 yıl)
Gibi değerler verilmekte idi.
Tabiiki bu değerler kabaca olup bir güneş panelinin kendi yapım kalitesi ve özelliklei doğrultusunda kendi ömrü bulunmaktadır.
Şu aşamada bir güneş panelinden max ömür alabilmek için o panelin teknik özellikleri parelelinde belli bir güçte kullanılması mantıklı görülmektedir.
Mr_YAMYAM

Mesajgönderen admin » Cmt Haz 18, 2016 3:16 pm

Kesinlikle katiliyorum.

Standart guc kaynaklarinda da oldugu gibi maksimum yada asiri akim limitlerinde calistirmak guc kaynagi icin iyi olmadigi gibi bu durum solar paneller icinde gecerlidir.
admin
Mesaj Panosu Yöneticisi

Dön Güneş Enerji Sistemleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir